SKS
Hizmetlerimiz

Anaokulu Hizmetleri

Okulumuzun Tarihçesi

İlki 1982 yılında, iki öğretmen ile 5-6 yaş çocuklarının eğitildiği, karma eğitim modelinin uygulandığı Maçka yerleşkesinde kurulan Anaokulu,  Prof. Dr. Kemal KAFALI döneminde açılmıştır. Ayazağa yerleşkesinde ise, Anaokulu  1985 yılında 10 çocuk ve iki öğretmen kapasitesiyle kurulmuştur. Şu anki Kreş ve Anaokulumuz 1990 yılında Rektör Prof. Dr. İlhan KAYAN döneminde, 20 çocuğa bakım ve eğitim hizmeti vermek amacıyla ESKA firmasının bağışlarıyla açılmıştır. Daha sonra 0-3 yaş grubu da eklenerek kapasite çoğaltılmış, 2005 yılında yeniden 3 sınıfın eklenmesiyle çocuk sayıları arttırılmıştır.

2017 yılında Ayazağa yerleşkesinde yeni yapılan binamızda hizmet verilmeye başlanmıştır. Binamız müzik odası,  oyun odası, çok amaçlı salon, zeka oyunları odası, kütüphane, bahçe oyun alanı gibi etkinlik alanları ile birlikte 10 sınıfla eğitim hizmeti sunmaktadır.

2020 Haziran ayında Maçka yerleşkesinde bulunan anaokulu çocuklarımızın Ayazağa yerleşkesindeki anaokuluna geçişi yapılarak eğitim ve bakım hizmeti yalnızca Ayazağa yerleşkesindeki Anaokulunda sürdürülmektedir.

İTÜ Anaokulu, Üniversitemizde çalışan akademik ve idari personel ile işçilerin çocuklarının, çocuk eğitim bilimi gereklerine uygun olarak bakım ve eğitimini sağlamak, böylece anne ve babaya daha güvenli bir çalışma ortamı hazırlayarak çocukların bakım ve eğitiminin yanında anne ve babanın da iş gücü verimini artırmak amacı ile faaliyette bulunmaktadır.

Misyonumuz
2–6 yaş çocuklarının gelişimsel dönemlerine uygun hedefler doğrultusunda, yaratıcı, özgüveni yüksek, paylaşmasını bilen, kendini ifade edebilen, estetik duygusu gelişmiş, hakkını koruyabilen, başkalarının haklarına saygı gösteren, Türkçeyi doğru ve düzgün kullanan, ahlaki ve kültürel değerleri bilen, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, Üniversitemizde çalışan personelin çocuklarına bakım ve eğitim hizmeti vererek, aileleriyle işbirliği yaparak, ilköğretime hazır, mutlu bireyler yetiştirmek, tüm çocukları değişen dünyaya hazırlamak temel varlık sebebimizdir.

Vizyonumuz
İTÜ vizyonunu benimsemiş, yenilikçi, çağdaş ulusal ve uluslararası standartlar doğrultusunda sürekli ilerleyen ve gelişen okul öncesi eğitim veren kurum olmaktır.

Çalışanlarımız
1 Müdür
1 Müdür Yardımcısı
1 Psikolog
1 Sekreter
13 Öğretmen
12 Hizmetli Eleman
5 Mutfak Görevlisi
1 Güvenlik Görevlisi