SKS
Hizmetlerimiz

KÜLTÜR HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

İTÜ Kültür ve Sanat Birliği, mühendislik eğitiminin ağırlıklı olduğu İTÜ’de kültürel ve sosyal etkinliklerin organize edilmesi ve öğrencilerin aktif katılımlarıyla kişisel yeteneklerini bilimsel bir ortamda geliştirmeleri amacıyla 22.11.1987 de kurulmuştur. 20.12.2016  tarihinde ise yeni yönetmeliği ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlanarak “Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğü” olarak hizmetlerine devam etmektedir.

İTÜ Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğünün amacı; bilimsel, kültürel, sanatsal, sosyal ve sportif faaliyetlerle üniversite öğrencilerinin kişilik gelişimlerini desteklemek, toplum bilincinin oluşmasını, boş zamanlarını değerlendirmelerini ve dinlenmelerini sağlamak, akademik gelişmelerine katkıda bulunmak, gerçekleştirilecek bedensel-sosyal-kültürel etkinliklerle sürdürülebilir gelişim ve değişimi toplumumuza taşımaktır.

Kültür Hizmeteri Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan kulüpler Uzmanlık Kulüpleri, Kültür Sanat ve Düşünce Kulüpleri ve Spor Kulüpleri olmak üzere 3 kategoriye ayrılmıştır. Üniversitemiz öğrencileri, öğrenci kulüplerine kolaylıkla üye olabilir, yeni kulüpler kurabilir ve tüm fiziki olanaklardan yararlanabilirler.

Öneriler üzerine 2015 yılında ilk adımlarını atan ve kulüp başkanları veya kulüp temsilcileri  tarafından yönetilen, Türkiye’nin en aktif ve güçlü kulüpçülük yapılanması olarak öne çıkan İTÜ Kulüpler Birliği, 20 Aralık 2016 tarihinde yapılan İTÜ Senatosu toplantısında alınan kararla resmen kurulmuştur. Senato kararı sonrasında yapılan seçim sonucunda Harun Korkmazoğlu İTÜ Kulüpler Birliği Başkanlığı’na, Ertuğrul Sarı ve Kubilay Ersin Güler Kültür Sanat ve Düşünce Kulüpleri Temsilciliği’ne, Burak Birinci ve Hüseyin Küçükkeçeci Uzmanlık Kulüpleri Temsilciliği’ne, Ayten Betül Kahya ve Serkan Aslan ise Spor Kulüpleri Temsilciliği’ne seçildi. Seçilen kişiler Kulüpler Birliği Başkanı ve Temsilciler Öğrenci Faaliyetleri Koordinasyon Kurulu tarafından onaylanarak göreve başladı. Bu göreve seçilen temsilciler, son iki yılın İTÜ Lisans Mezuniyet Töreni organizasyonunu gönüllü öğrencilerimizle birlikte yaptı ve ayrıca İTÜFest, İTÜ Kulüpler Festivali, İTÜ Günü, İTÜ Tercih ve Tanıtım Günleri ile İTÜ Kayıt Günleri gibi birçok etkinliğin düzenlenmesinde görev aldı.